Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaliczkę za grudzień można ustalić z uwzględnieniem różnic remanentowych

02 lutego 2017 | Dobra Firma

Ustalenie dochodu dla potrzeb obliczenia zaliczki za ostatni miesiąc roku przez podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów nie jest uzależnione od zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze sporządzania spisu z natury na dzień 31 grudnia.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 listopada 2016 r. (II FSK 2957/14).

Stan faktyczny

Fiskus zarzucił przedsiębiorcy, że pomimo obowiązku wynikającego z art. 44 ust. 6 ustawy o PIT nie wpłacił zaliczki na podatek dochodowy za grudzień 2012 r. i nie wykazał jej w zeznaniu PIT-36L za 2012 r. Chodziło o rozliczenie przez podatnika - wspólnika spółki cywilnej posiadającego 50 proc. udziałów - remanentu końcowego za 2012 r. w ramach obliczenia zaliczki za grudzień 2012 r.

Podatnik przekonywał, że istnieją dwie metody ustalania zaliczki na PIT: bez uwzględnienia różnic remanentowych i uwzględniająca te różnice oraz umożliwiająca obliczenie miesięcznej zaliczki na podatek od rzeczywistego dochodu osiągniętego w danym okresie rozliczeniowym. Wskazał, że w art. 44 ust. 2 ustawy o PIT uzależniono możliwość ustalenia dochodu według zasad określonych w art. 24 ust. 2 (tj. z uwzględnieniem różnic remanentowych) tylko od sporządzenia przez podatnika remanentu. Nie ma jednak przepisu, który obligowałby go do stosowania tej metody w ciągu całego roku. On zastosował się do art. 44 ust. 2 i art. 24 ust. 2 ustawy o PIT, do czego miał prawo, a tym samym zaliczka za grudzień 2012 r. nie wystąpiła.

Organ odwoławczy uznał, że ustalenie dochodu z uwzględnieniem różnic remanentowych jest możliwe jedynie gdy podatnik sporządza takie remanenty na koniec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10665

Wydanie: 10665

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament